• NOWY LOGOTYP 2019

WIADOMOŚCI EBIS BASKET LIGI

Przed nami PÓŁFINAŁY 2019 Przed nami PÓŁFINAŁY 2019
05.03.2019

• Kujawa i Jelski demolują rywala, BPU Sukurs pokonuje MK Zaune 90:61 (32:15, 19:13, 19:12, 20:21)

Pierwsze fragmenty spotkania mogły zapowiadać bardzo wyrównany pojedynek, obie ekipy nie odpuszczały, a gra toczyła się kosz za kosz, po czterech minutach, po celnej trójce Krzysztofa Karlika, na tablicy widniał wynik 13:12 dla MK Zaune. Od tego momentu przebieg pojedynku zmienił się drastycznie i jak się później okazało, było to ostatnie prowadzenie w tym spotkaniu wspomnianej ekipy MK Zaune. Niezwykle aktywny Jelski rzuca w pierwszych dziesięciu minutach 12 punktów, a do tego dokłada 6 asyst i BPU Sukurs kończy pierwszą część pojedynku prowadzeniem 32:15. Kolejna kwarta i kolejny popis zawodników BPU, a dokładniej Bartłomieja Kujawy, to do niego należał ten etap spotkania. Praktycznie każdy jego rzut wpada do obręczy rywali, a do tego zbiera wszystkie piłki pod tablicami, kończy się druga kwarta i jego ekipa prowadzi już 51:28, a on sam przed rozpoczęciem drugiej połowy zalicza double-double, mając w tym momencie 14 punktów i 11 zbiórek. Druga połowa niewiele zmieniła w tej rywalizacji, z minuty na minutę przewaga BPU powiększała się. Najlepszy strzelec ligi - Jelski, dorzuca kolejne punkty, a niezwykle waleczny Kujawa zbiera kolejne piłki. Pod koniec trzeciej kwarty Jelski wykłada piłkę Kujawie i przy tym dołącza do swojego kolegi z zespołu i również zalicza podwójną zdobycz - 26 punktów i 10 asyst, a przed ostatnią częścią pojedynku BPU prowadził 70:40. Czwartą kwartę dobrze rozpoczęli mistrzowie, najlepszy gracz tego dnia w szeregach MK Zaune - Bartosz Zawadzki wziął się za odrabianie strat, pierw podaje on kolegom na czyste pozycje, a potem po zbiórce w ataku skutecznie ponawia akcję, i jego drużyna zaczyna gonić rywala zaliczając serię 15:3, przy wyniku 75:53. Takie zdarzenia sprawiły, że BPU zdecydował się na timeout, który dał im pozytywny efekt. Po przerwie Sukurs wrócił do skuteczności z poprzednich kwart, lecz mimo to MK Zaune wygrało ostatnią część pojedynku 21:20, a całe spotkanie zakończyło się zwycięstwem BPU Sukurs 90:61. Na koniec warto dodać, że niezwykłe liczby zanotowali gracze BPU, Konrad Jelski jako pierwszy w lidze zaliczył triple-double(30 punktów, 14 asyst, 10 zbiórek), natomiast Bartłomiej Kujawa zdobył 20 zbiórek i dołożył do tego 24 punktów, przy skuteczności 83,3% z gry.

• Paweł Suwała ratuje swój zespół w końcówce, HSH wygrywa z Kozaryn Spedycją 66:56(17:11, 18:13, 11:18, 20:14)

Dobrze pojedynek rozpoczął Kozaryn, szybkie trzy akcje pick and roll i wszystkie trzy z pod deski wykańcza Filip Jurgiewicz, dzięki czemu Spedycja po dwóch minutach prowadzi 6:0. Ekipa HSH wzięła się do odrabiania strat, sygnał do ataku dał Norbert Grzegorczyk, pierw sam celnie trafia z pół dystansu, a następnie dzięki jego asyście Aleksander Knysz znajduje się czysty za linią trzech punktów i celną trójką HSH zmniejsza przewagę rywala na jeden punkt. Końcówka pierwszej kwarty, to nieskuteczność po stronie Spedycji pudłują na przemian Sobieszczuk i Wawrzyniak, co bezwzględnie wykorzystuje Home Street Home i odjeżdżają rywalom, kwarta kończy się wynikiem 17:11 dla HSH. Druga kwarta rozpoczęła się od drobnej przewagi Spedycji, Sebastian Sobieszczuk za sprawą akcji 2+1 zaczyna pościg za rywalem, mija pięć minut i dzięki skutecznej akcji Piotrka Przyborowskiego Spedycja traci do rywala już tylko dwa punkty, przy wyniku 20:22. Mogło się wydawać, że Kozaryn zaraz przegoni rywala, lecz sytuacja po chwili obróciła się w drugą stronę. Pierw punkty zdobywa Robert Najdek, a za chwilę piłkę przechwytuje Andrzej Stefanowicz po czym dobywa łatwe punkty i HSH ponownie prowadzi sześcioma punktami(26:20) W ostatnich minutach pierwszej połowy HSH nie zwalnia tempa i kończy drugą kwartę przewagą jedenastu punktów przy wyniki 35:24. Trzeci etap spotkania od początku do końca należał do Wojtka Wawrzyniaka. Lider spedytorów wziął sprawy w swoje ręce, rzuca on w trzeciej kwarcie 12 punktów, a jego zespół wygrywa tę część pojedynku 18:11 i przed ostatnimi dziesięcioma minutami widnieje na tablicy wynik 46:42 dla HSH. Czwarta kwarta rozpoczęła się podobnie jak trzecia, od pierwszych minut ponownie to Spedycja zaczęła dyktować warunki, dobre dwa wejścia pod kosz Sobieszczuka, następnie celne rzuty Matulewicza i Wawrzyniaka, na co drużyna HSH zdołała odpowiedzieć jedynie punktami Najdka oraz Suwały i po siedmiu minutach mieliśmy remis 54:54. Końcówkę spotkania "wyjaśnił" Paweł Suwała, najlepszy strzelec lidera rozgrywek dał o sobie, jego celna trójka sprawia, że HSH obejmuje ponownie prowadzenie(57:54) i jak się później okazuje tak jest już do końca meczu. Wspomniany Suwała dorzuca jeszcze pięć punktów(18 w całym meczu), punkty w końcówce zdobywają również: Knysz, Dreczkowski oraz Najdek, a Spedycja odpowiada jedynie celnym rzutem Sobieszczuka, co daje HSH zwycięstwo w całym meczu 66:56