• NOWY LOGOTYP 2019

WIADOMOŚCI EBIS BASKET LIGI

FINAŁ i DOGRYWKA FINAŁ i DOGRYWKA
30.04.2019

• Mecz o 3 miejsce DBBL (1): MK Zaune- BPU Sukurs 78:73 (17:20, 18:11, 22:20, 21:22)

Pięcioosobowy skład gospodarzy tym razem nie przeszkodził w odniesieniu zwycięstwa. Potrójne double- double - „Dobera”- Pawła Dobershuetza (25 pkt, 21 zb.) Roberta Pawłowskiego (21 pkt, 10 zb.) i Bartosza Zawadzkiego (12 pkt, 11 zb) daje zwycięstwo MK Zaune na początek rywalizacji z BPU Sukurs o 3 miejsce w DBBL.
W drużynie gości kolejny raz Konrad Jelski udowodnił, że jest prawdziwym liderem drużyny, zagrał wyśmienite spotkanie, jednak jego 35 pkt, 10 zb., 6 as. nie wystarczyło aby pokonać dobrze dysponowaną drużynę MK Zaune. Double-double w zespole BPU Sukurs zanotowali zaś Jakub Kowalewski (12 pkt, 20 zb) i Marcin Jachimowski (17 pkt, 12 zb).
Drużyna gospodarzy rozpoczęła spotkanie w 4-osobowym składzie bez Pawła Dobershuetza,. Goście wykorzystali sytuację i po dwóch minutach kwarty prowadzili
7 punktami (2:9). Chwilę później gospodarze grali już w komplecie, a niemoc drużyny MK Zaune przełamał celną „trójką” Bartosz Zawadzki. Następnie celnie z dystansu odpowiedział Jachimowski i na tablicy wyników widniał wynik 5:12. Drużyna gości utrzymywała przewagę w kwarcie, w 6 minucie po celnej akcji Jelskiego przewaga BPU Sukurs wzrosła do 10 punktów (7:17), zaś po celnej trójce Mikołaja Onera goście osiągnęli najwyższe prowadzenie w meczu- 9:20. Końcówka kwarta należała do zespołu MK Zaune- 2 trójki Roberta Pawłowskiego i punkty Dobershuetza ustaliły wynik kwarty na 17:20.
Drugą kwartę otworzył Wojciech Kowalik celnym rzutem z dystansu, następnie przed dwie minuty mnożyły się niecelne rzuty po obu stronach, niemoc rzutową przełamał Jelski. Później trwał fragment gra „kosz za kosz” Końcówka kwarty to udane akcje Dobershuetza, celna „trójka” Janusza Mazaurczaka, oraz odpowiedź Jelskiego. Ostatecznie do połowy ustalił się wynik- 35:31 dla MK Zaune.
Po przerwie żadna z drużyn nie zamierzała oddawać rywalom pola do popisu, na początku kwarty przewaga drużyny gospodarzy wzrosła do 8 punktów (39:31), jednak drużyna gości szybko odrobiła straty. W 4 minucie kwarty w spotkaniu był remis (42:42)
i następnie aż do 7 minuty punkty zdobywała wyłącznie drużyna gospodarzy, czego skutkiem była 8- punktowa przewaga (50:42). Do końca kwarty w drużynie BPU Sukurs prym wiódł Jelski. Ostatecznie przed ostatnią kwartą utrzymała się przewaga MK Zaune (57:51).
Decydująca odsłona spotkania to mocne „uderzenie” Pawłowskiego – celna „trójka”, zespół BPU Sukurs starał się odrabiać straty. W 4 minucie w dalszym ciągu utrzymywała się przewaga gospodarzy (72:59), jednak na dwie minuty przed końcem zmalała już tylko do
3 „oczek”- 76:73. W końcówce gospodarzom udało się utrzymać przewagę i ostatecznie drużyna MK Zaune pokonała BPU Sukurs 78:73.

• FINAŁ DREAM BURGER Basket Ligi (1): Home Street Home- Kozaryn Spedycja 72:68 (14:10, 18:18, 11:17, 21:19, D- 8:4)

Regulaminowy czas gry nie wystarczył, aby wyłonić zwycięzcę pierwszego meczu finałowego DBBL. W serii finałowej do 3 zwycięstw drużyna Kozaryn Spedycja prowadzi
z drużyną Home Street Home- 1:0.
Pierwszy mecz finału DBBL był bardzo emocjonujący. Obie ekipy zapewne chciały się zaprezentować jak najlepiej na parkiecie i być o jeden krok bliżej od zwycięstwa w lidze.
Tym razem o zwycięstwie nie przesądziły rzuty z dystansu, w całym spotkaniu obie ekipy trafiły łącznie 6 „trójek” na niskiej skuteczności w granicach 20%. Był to mecz walki, na co wskazują dane statystyczne: drużyny wykonywały łącznie 45 rzutów wolnych, zaś na tablicy obie drużyny łącznie zebrały zarówno w ataku jak i obronie niemal 100 piłek (98 zbiórek). W drużynie gospodarzy dwóch zawodników zanotowało double-double: Paweł Suwała (19 pkt, 13 zb.) i Norbert Grzegorczyk (13 pkt, 10 zb.). Zaś w ekipie gości nie zawiódł lider Wojciech Wawrzyniak (15 pkt, 7 zb.), double- double popisał się Kamil Dojnikowski (10 pkt, 10 zb).
W pierwszej odsłonie żadna z drużyn nie zdołała wypracować wysokiej przewagi, kwarta ostatecznie zakończyła się 4 – punktową przewagą zespołu gospodarzy (14:10).
Druga odsłona meczu to kontynuacja obrazu gry pierwszej części spotkania, czego skutkiem do połowy nieznaczną przewagę miał zespół gospodarzy (32:28).
Po przerwie w dalszym ciągu trwało wyrównane spotkanie. W 8 minucie spotkania Kamil Dojnikowski popełnił 5 faul, jego zmiennik Michał Matulewicz celnie zakończył kontrę, wyprowadzając zespół Kozaryn Spedycja na 5-punktową przewagę (40:45). Do końca kwarty punktował Bartosz Dreczkowski z BPU Sukurs. Przed ostatnią kwartą gospodarze tracili dwa „oczka” do swoich rywali (43:45).
Czwarta kwarta to mocne natarcie drużyny gości, którzy w 3 minucie kwarty wyszli na 10- punktową przewagę, głównie po udanych akcjach Wawrzyniaka (45:55). Drużyna gości nie zamierzała odpuszczać i już w 6 minucie zespół BPU Sukurs tracił tylko dwa „oczka” do rywali (56:58). Na 1:30 przed końcem spotkania po celnym rzucie Pawła Wasiucionka goście prowadzili 60:64, celny rzut osobisty Grzegorczyka i „trójka”: Kacpra Mamysza doprowadziły do dogrywki.
Spotkanie było prowadzone w dużym tempie gry, wobec czego istotne było która drużyna zachowała więcej sił i zachowa więcej „zimnej krwi” przechylając szalę zwycięstwa na swoją stronę. Zespołowa gra gospodarzy pozwoliła odnieść sukces, zaś w kluczowych momentach goście zanotowali kilka strat, tym samym nie zdołali wyjść ze spotkania zwycięsko.